Informatiebord markeert natuurherstel Eekmaten: meer ruimte voor orchideeën en watersnip

Op dinsdag 23 juni heeft gedeputeerde Henk Emmens een informatiebord in Eekmaten onthuld. Daarmee markeert hij de afronding van het natuurherstel in dit gebied. Het bord laat zienwelke maatregelen zijn genomen en waarom die belangrijk zijn. De eerste resultaten van het natuurherstel zijn al zichtbaar.

Vernatting nodig in Eekmaten

Eekmaten ligt ten oosten van landgoed De Vossenberg, bij Drijber. Het gebied is van nature een nat beekdal met vochtige graslanden. Het maakt deel uit van het Natuurnetwerk Nederland en Het Drentse Landschap beheert het gebied. Hier leven bijzondere soorten, zoals orchideeën, de watersnip en de moerassprinkhaan. 

In de vorige eeuw is het gebied ingericht voor landbouw met sloten en drainagebuizen. Daardoor daalde de grondwaterstand en droogde de bodem uit. Dit is voor de beekdalnatuur ongunstig. Ook nam de biodiversiteit af, doordat het oppervlaktewater te voedselrijk werd.

Gedeputeerde Henk Emmens: “Met de afronding van Eekmaten laten we zien dat natuurherstel werkt. Door het gebied weer natter te maken, ontstaat hier stap voor stap sterkere natuur. We geven bijzondere soorten, zoals orchideeën en de watersnip, weer ruimte. Ik hoop dat mensen hier straks ook zelf van genieten, bijvoorbeeld als de orchideeën in bloei staan.”

Water vasthouden en voedselrijk water weren

Om het beekdal te herstellen, zijn in 2025 drainagebuizen verwijderd en greppels ondiep gemaakt. Er kwam een waterverbinding met het hoger gelegen Reigerveen en een slenk: een ondiepe, brede beek. Met een stuw aan de benedenstrooms gelegen kant van het beekdal wordt het water daar langer in vastgehouden. Daarnaast werd er een kade aangelegd. Deze lage dijk houdt voedselrijk water uit het omliggende landbouwgebied tegen. Zo blijft het gebied natter en verbetert de waterkwaliteit.

Meer ruimte voor orchideeën

Door de nattere omstandigheden krijgen karakteristieke planten en dieren weer ruimte. Natte hooilandsoorten zoals orchideeën ontwikkelen zich beter. Ook soorten als de watersnip en de moerassprinkhaan profiteren van het herstel. 

Samenwerking binnen Programma Natuurlijk Platteland

Eekmaten maakt deel uit van het Programma Natuurlijk Platteland. Binnen dit programma werken partners samen aan sterke natuur, een betere waterhuishouding en meer biodiversiteit in het landelijk gebied. In opdracht van provincie Drenthe voerde Prolander de werkzaamheden uit, samen met Het Drentse Landschap en Waterschap Drents Overijsselse Delta.

  • Voor foto’s en waarnemingen in de Eekmaten (onderdeel van Landgoed Vossenberg, tussen Wijster en Bruntinge) kun je terecht op Eekmaten - Waarneming.nl