Dorpsbewoners Zalk herdenken 100 jaar dijkdoorbraak

Dat sterke dijken belangrijk zijn realiseren inwoners van Zalk zich maar al te goed. Op 8 januari 1826 ging het daar mis. De Zalkerdijk brak door en het dorp overstroomde. Gelukkig vielen er geen slachtoffers omdat de dorpsbewoners toen snel handelden. Honderd jaar later, op 10 januari 2026 werd dit door de dorpsbewoners herdacht. Ondanks de sneeuw en kou gingen zo’n 250 wandelaars op pad. De verhalenwandeling werd georganiseerd door Dorpsbelangen Zalk, met ondersteuning van onder andere de gemeente en ons waterschap.
Tien groepen wandelden langs scènes die de gebeurtenis in 1926 tot leven brachten. De Toneelgroep Zalk speelde indrukwekkende taferelen: van kinderen die elkaar vertelden waarom herdenken belangrijk is, tot een melkveehouder die zijn gezin in veiligheid bracht. Ook de dijkwachter en veldwachter kwamen voorbij, met een indringend verslag van de dijkdoorbraak: “Er sijpelde water door de dijk… en toen brak hij dwars doormidden.” Binnen enkele uren stond Zalk een halve meter onder water. Gelukkig verdronk niemand, maar de schade was groot.
Koeien in de kerk
Andere scènes toonden militairen die evacuaties begeleidden, koningin Wilhelmina die steun bood, en inwoners die twijfelden of ze moesten vertrekken. Aan het einde van de route spraken een boer en een waterschapsbestuurder over koeien in de kerk en de kosten van herstel.

Kleine kans dankzij investeringen
De afsluiting vond plaats in het dorpshuis, waar emeritus hoogleraar Matthijs Kok een mini-college gaf over waterveiligheid. Hij stelde gerust: de kans op een nieuwe overstroming in Zalk is slechts 1 op 3000, dankzij miljardeninvesteringen in sterke dijken en regelmatige inspecties.
Les over dijken
Eerder in de week kregen de leerlingen van de Oranjeschool in Zalk les over de dijken. Onze dijkbeheerders Wijnand en Frank vertelden de kinderen alles over dijken: welke dijken we hebben, waardoor ze kunnen breken en hoe we ze versterken.
Goed voorbereid
Met onze dijkversterkingsprojecten in de komende jaren zorgen we ervoor dat we voorbereid zijn op extreme weersomstandigheden en hoogwater. Zo zijn we bezig de planvorming voor de dijkversterking Mastenbroek-IJssel en met de uitvoering van de dijkversterking Stadsdijken in Zwolle en de dijkversterking tussen Zwolle en Olst.